Prečo Donovaly?


DONOVALY

Horská rekreačná obec (850 m) západnej časti Nízkych Tatier rozložená v širokom sedle na hlavnej ceste z Banskej Bystrice do Ružomberka. Leží v ochrannom pásme NAPANT-u v blízkosti národného parku Veľká Fatra a je dôležitým strediskom letnej a zimnej rekreácie.
Už 17. storočí tu vznikali uhliarske osady a na začiatku 18. storočia na území patriacom banskobystrickému banskému eráru bola založená obec Donovaly. Stala sa administratívnym centrom uhliarskych osád (prvá písomná zmienka o obci z r.1710) a jej obyvatelia sa zaoberali prácou v lesoch a horehronských železiarňach. Za 2. svetovej vojny tu bolo centrum partizánov a utečencov pred nemcami. Odtiaľ odchádzali smerom na východ po hrebeni Nízkych Tatier.
Nachádza sa tu klasicistický kostol z roku 1825 s pôvodným vnútorným zariadením a zrubové domy so zasklenenými verandami, ktoré pivnicami vyrovnávali terén.

Donovaly sú charakteristické roztrúsenými domčekmi v chalupárskom štýle a spolu s nádhernou prírodnou scenériou vytvárajú tiché očarujúce prostredie, ideálne pre dovolenku a oddych. Táto dedinka sa nachádza v strede Slovenska na hranici Národného parku Nízkych Tatier, čo je veľmi výhodná poloha napr. na podnikanie výletov do blízkeho okolia v každom ročnom období. To znamená, že okrem turistiky si môžete pozrieť aj rôzne termálne kúpele, jaskyne, kultúrne a historické pamiatky. Donovaly sa nachádzajú v nadmorskej výške asi 1000 m a ponúkajú rôzne možnosti vyžitia sa v športe ako aj iné zábavné podujatia po celý rok. Aktívny dovolenkári sa môžu zúčastniť na kurzoch paraglidingu alebo absolvovať turistické chodníky na horských bicykloch. Turistický život v tejto dedinke vrcholí v zimných mesiacoch a to vďaka tomu, že Donovaly svojimi stabilnými snehovými podmienkami patria k jedným z najatraktívnejších lyžiarskych stredísk na Slovensku.

Krása Slovenska v okolí Donovál
mapa-donovaly-atrakcie-slovensko
Link: Interaktívna mapa okolia

ZIMA

Donovaly sú jedno z najvýznamnejších lyžiarskych stredísk na Slovensku. Lyžiarske terény ponúkajú výborné lyžiarske podmienky pre všetky kategórie lyžiarov, od začiatočníkov až po vyznávačov adrenalínových svahov.
Dominantou tejto lyžiarskej lokality je trojsedačková lanovka na Novú Hoľu (1360 m.n.m.), ktorej dĺžka je 1325 m a kapacita prepravovaných osôb 1305 za hodinu. Okrem sedačkovej lanovky je pre milovníkov bieleho športu k dispozícii 14 vlekov o kapacite 10.050 prepravených osôb za hodinu V súčasnosti je na Donovaloch upravovaných 10 km zjazdoviek. Pripravenosť lyžiarskych tratí zabezpečuje tím odborne vyškolených pracovníkov na výkonných strojoch.
V roku 1998 bolo vybudované umelé zasnežovanie zjazdovky na Novú Hoľu a v roku 1999 aj zjazdoviek na Záhradišti, ktoré poskytujú výborné podmienky pre menej zdatných lyžiarov a labužníkov turistického lyžovania. V súčasnosti je umelo zasnežovaných 5 km zjazdoviek.
Veľmi zaujímavou atrakciou Donovalov je večerné lyžovanie pri umelom osvetlení, diskotéky na snehu, prírodné klzisko pri čerpacej stanici na Mišútoch, vozenie na psích záprahoch, paragliding, lety na tandeme a iné zábavné aktivity na snehu.
Donovaly sú aj výbornou príležitosťou pre bežecké lyžovanie s traťami až do 30 km. V spolupráci s horskou službou je možné v zime zabezpečiť aj výcvik horolezectva, skialpinizmus, vodcovskú činnosť pre vysokohorskú turistiku.
Neoddeliteľnou súčasťou zimných Donovál sú preteky psích záprahov. Radosť z pohybu zabezpečujú aj SKI servisy s kompletnými požičovňami lyžiarskej výstroje a lyžiarske školy.
Zimná sezóna na Donovaloch začína zvyčajne 1.decembra a končí začiatkom apríla. V marci sú ideálne podmienky na jarnú lyžovačku s prekrásnym výhľadom na zasneženú a slnkom zaliatu prírodu.

11 km zjazdoviek, 17 vlekov, 2 sedačkové lanovky.

Umelé zasnežovanie, Snowboard park, Nočné lyžovanie, Bežecké trate.

LETO

V letnej sezóne je na Donovaloch k dispozícii množstvo turistických a cykloturistických trás a chodníkov pre zdatných, ale aj menej zdatných turistov. Na svoje si môžu prísť aj milovníci ticha a odpočinku, ktorí sa môžu pokochať pohľadmi na malebné prírodné zákutia. V spolupráci s horskou službou je možné zabezpečiť pre návštevníkov základné výcviky horolezectva a vodcovskú činnosť pre vysokohorskú turistiku. V lokalite Malinô Brdo (30 km) sa nachádzajú cvičné horolezecké skaly Haliny s takmer 70 cestami rôznej obtiažnosti.
Už tradične prebieha na Donovaloch škola paraglidingu. Nádhernú panorámu Donovál si môžu odvážni návštevníci pozrieť pri letoch na padákoch v tandeme. Menej odvážni sa môžu vyviesť trojsedačkovou lanovkou na Novú Hoľu (1360 m.n.m.), kde sa im naskytne prekrásny výhľad na končiare hôr Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a roztrúsené dedinky v údoliach a dolinách.
Dĺžka lanovej dráhy je 1325 m, výškový rozdiel 447 m. Údolná stanica sedačkovej lanovky sa nachádza v nadmorskej výške 914 m.n.m. pri Chate pod Magurou.
Na svojich potulkách po Donovaloch si môžete pozrieť chov oviec vo voľnej prírode, výrobu originálnych syrov z ovčieho mlieka a občerstviť sa priamo na salašoch. Deň je možné zakončiť posedením pri ohni spojeným s opekaním a grilovaním a nočnou diskotékou na voľnom priestranstve.